Podczas przygody z prowadzeniem strzelnicy często słyszymy od naszych gości pytanie, czy strzelanie aby na pewno jest w pełni bezpieczne i czy nikomu nie stanie się krzywda. W końcu to prawdziwa broń i „ostra” amunicja! Odpowiedź na to jest jak zwykle banalnie prosta…TO ZALEŻY, częściowo od Ciebie. 🙂
W posługiwaniu się bronią, jak każdym potencjalnie niebezpiecznym narzędziem, trzeba zachować ostrożność i trzymać się kilku prostych zasad. Uchronią one nas i osoby nam towarzyszące przed jakimkolwiek niebezpieczeństwem.
W środowisku strzeleckim obowiązuje skrótowiec „BLOS” oznaczający Broń, Lufa, Otoczenie, Spust. Każdemu z wymienionych wyrazów odpowiada jedna zasada bezpieczeństwa, której bezwzględnie należy przestrzegać.
B/BROŃ
Pierwsza zasada brzmi „Traktuj każdą broń jak by była załadowana dopóki nie zostanie sprawdzona”. Oznacza to, że podchodząc do leżącej broni należy założyć, że jest ona załadowana i gotowa do strzału. Dopiero po osobistym sprawdzeniu (lub takim którego jesteśmy naocznymi świadkami), można traktować ją jako bezpieczną i na przykład zabrać się za jej rozkładanie do czyszczenia, czy w celu omówienia jej zasady działania i części wewnętrznych.
L/LUFA
Druga z nich mówi, że lufę broni – niezależnie od jej stanu, należy zawsze kierować w bezpiecznym kierunku. Oczywiście po zastosowaniu pierwszej zasady i rozładowaniu broni można traktować ją luźniej, ale dobre nawyki należy praktykować. Bezpieczny kierunek na strzelnicy jest zawsze jeden – czyli kulochwyt, znajdujący się za tarczami. Jeśli bierzemy udział w szkoleniu czy innej aktywności wymagającej poruszania się z bronią, takim kierunkiem jest podłoga bądź sufit. Pod żadnym pozorem niedopuszczalne jest kierowanie broni (niezależnie od jej stanu załadowania) w kierunku swoim lub innych osób. Należy pamiętać, że nawet jeśli Ty wiesz, że broń jest rozładowana, to członek obsługi strzelnicy wchodzący przez drzwi już niekoniecznie – nieszczęście gotowe.
O/OTOCZENIE
Ta zasada oznacza, że należy być świadomym swojego otoczenia, okolicy celu i tego co znajduje się za nim. Posługując się bronią trzeba mieć pewność, że za naszą tarczą nie znajduje się nic lub nikt czemu moglibyśmy zrobić krzywdę. Należy też upewnić się, że nikt nie znajduje się nawet krok przez linią, z której będziemy strzelać, ani że nikt tam nie zmierza. Dobrze też jest kiedy wszystkie obecne osoby wiedzą, że zaraz zaczniemy strzelać, żeby nie przyszło im do głowy ruszyć do tarcz, ani zdejmować wyposażenia ochronnego.
S/SPUST
Ostatnia z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią mówi, że niezależnie od stanu broni palec strzelca powinien pozostawać wyprostowany i nie zbliżać się do spustu jeśli nie jest on gotowy do strzału. Nikt nie chce dziur w stole, suficie, wentylacji czy ścianach, nie mówiąc już nawet o ludziach. Tak więc palec na spuście kładziemy dopiero gdy przyrządy celownicze broni znalazły się w okolicy tarczy. Nie podczas składania się do strzału, ładowania lub przeładowywania broni, sprawdzania jej stanu. Spustu należy dotykać tylko z zamiarem strzału.
A jak jest u nas?
Na naszej strzelnicy szczycimy się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Instruktorzy przykładają do niego ogromną wagę. Zapewniamy odpowiednie wyposażenie ochronne. Cenimy sobie też komfort naszych gości, dlatego przed każdym strzelaniem instruktorzy prowadzą instruktaż dotyczący posługiwania się wybranymi przez klienta modelami broni, a także zasad bezpieczeństwa.
W Cracow Shooting Academy wymagamy pamiętania o jedynie dwóch z czterech ogólnych zasad. Musicie pamiętać tylko by broń kierować wyłącznie w kierunku tarczy, bez wyjątków. Jak również żeby palec kłaść na spuście dopiero przed strzałem kiedy broń jest już wycelowana w tarczę. O resztę, zadbają instruktorzy czuwający nad bezpieczeństwem i dobrą, pełną adrenaliny i pozytywnej rywalizacji rozrywką.