Pistolety samopowtarzalne austriackiej marki Glock uchodzą za najbardziej wytrzymałe i niezawodne modele wśród broni tego typu. Mogą pracować brudne, nie nasmarowane, zaniedbane i zardzewiałe. Strzelają w ekstremalnych warunkach od niskich do wysokich temperatur, na pustyni i w dżungli. Kiedy powstał pierwszy Glock 17 (wówczas pod nazwą P80), był to pierwszy pistolet ze szkieletem z polimeru, który miał odnieść sukces sprzedażowy i wyznaczyć standard dla swoich konkurentów. Ale…każdy kij ma dwa końce.
Trochę historii
Pistolety Glock zostały opracowane przez Gastona Glocka, założyciela powstałej w 1963 firmy Glock GmbH z Deutsch-Wagram. Początkowo przedsiębiorstwo produkowało między innymi parasole, a sam Glock z wykształcenia był specjalistą od zastosowania tworzyw sztucznych w przemyśle.
W połowie 1980 austriackie siły zbrojne ogłosiły konkurs na nowy pistolet dla wojska, który miał zastąpić przestarzały model Steyr GB. Przedsiębiorstwu Gastona Glocka opracowanie prototypu zajęło około 6 miesięcy, a 2 lata później został przyjęty do uzbrojenia armii i policji jako model P80. Był to pierwszy Glock. Wkrótce później nową polimerową konstrukcję doceniły też Holandia, Norwegia i Szwecja. Obecnie, stanowią one wyposażenie sił zbrojnych i policyjnych większości krajów świata (w większym lub mniejszym stopniu). Są też najpopularniejszym na świecie wyborem wśród strzelców cywilnych.
Konkurencja
Widząc sukces pierwszego polimerowego pistoletu, wiele firm postanowiło odkroić dla siebie kawałek tego tortu. Powstały więc takie modele jak H&K SFP9/VP9, CZ P10, HS XD, Beretta APX, Walther P99, Canik TP9, Arsenal Strike One i wiele innych. Różnią się one jakością, budową, dodatkowymi cechami, są tańsze lub droższe. Dalej jednak nie pojawił się notorycznie zapowiadany „Glock killer”, który przejąłby popularność docenianej przez ostatnie 40 lat austriackiej konstrukcji.
Prostota i niezawodność
O pistoletach marki Glock można powiedzieć wiele dobrego, ale na pewno nie że są finezyjne. Największą zaletą tej broni jest prostota budowy i niezawodność. Większość modeli składa się z zaledwie 34 części. Inne pistolety potrafią nawet podwoić tą liczbę. Rozkładanie nie wymaga specjalistycznych narzędzi, a rozłożenie i złożenie na części pierwsze zajmuje kilka minut.
Glocki miały być w swoim założeniu pistoletami przede wszystkim niezawodnymi, o dużej pojemności (17 nabojów) i lekkimi (706 g). I te założenia zostały osiągnięte, ale pewnym kosztem. Ucierpiała ergonomia, kultura pracy i…estetyka. Chwyty szkieletu są dość kwadratowe i lepiej pasują do dużych dłoni, ich spory obwód utrudnia osobom o małych dłoniach dosięgnięcie do języka spustowego i jego prawidłowe ściągnięcie. Sam mechanizm spustowy działa topornie i wymaga modyfikacji lub dużego przebiegu i przyzwyczajenia, by osiągnąć wyniki zbliżone do sportowych spustów w pistoletach kurkowych.
W końcu przyrządy mechaniczne – w swojej standardowej wersji wykonane z polimeru, mało czytelne i nie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przez 40 lat produkcji pozostały niemal niezmienione, zwyczajnie dlatego, że większość użytkowników cywilnych i tak zmienia je na preferowane przez siebie. Z kolei wielu zamawiających ze służb, zaznacza w specyfikacji dostawę broni z przyrządami stalowymi.
“Jack of all trades, master of none”
Glock to pistolet który nadaje się do wszystkiego. Modeli jest ponad 70 jeśli wliczymy wszystkie wersje kalibrowe, a ponad 80 jeśli doliczymy treningowe i przekroje szkolne. Małe, duże, średnie, na małą, średnią i dużą amunicję. Do noszenia na co dzień, służbowe, pośrednie, na wojnę i na spacer.
Można z nimi startować w zawodach sportowych, bronić się w razie napadu, szturmować mieszkanie niebezpiecznego przestępcy. We wszystkim jest OKEJ, w niczym doskonały. I tu pojawia się rynek akcesoriów w swoich OGROMNYCH rozmiarach.
Rynek tuningowy
Liczba akcesoriów i części zamiennych/tuningowych do pistoletów Glock jest niemal nieskończona. Bez specjalnego wysiłku można złożyć sobie Glocka bez używania ani jednej części wyprodukowanej przez…Glocka. Szkielety, zamki, lufy, spusty, sprężynki, przyrządy – wszystko jest dostępne. Dlatego poza służbami mundurowymi trudno zobaczyć całkowicie fabrycznego Glocka. Niezawodność i łatwość modyfikacji jedynie pompuje popularność. Niemal każdy może dostosować jeden z tych pistoletów do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Wypróbuj w CSA
Jeśli chcecie na własną rękę wypróbować jeden lub kilka z modeli oferty austriackiego producenta, możecie zrobić to w Cracow Shooting Academy. W naszej ofercie znajdują się Glocki 17 3 i 4 generacji, Glock 19 4 generacji oraz Glock 19X, który kilka lat temu ubiegał się o stanowisko nowego pistoletu US Army. Każdy nieco inny, ale wszystkie w zasadzie takie same.