Oferta Cracow Shooting Academy obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Znajdziecie w niej konstrukcji nowoczesne, używane obecnie w wojsku i policji, a także przez strzelców sportowych. Oferujemy również broń zabytkową z długą historią służby i udziału w konfliktach zbrojnych. W poniższym zestawieniu zaprezentujemy wam (naszym zdaniem) obowiązkowe pozycje, których każdy powinien spróbować chociaż raz.
Kałasznikow
Karabinek Kałasznikowa zna każdy, jeśli nie z osobistych doświadczeń w wojsku, czy na strzelnicy, to z filmów i gier komputerowych. Jest to najbardziej rozpowszechniona broń długa na świecie, produkowana w milionach egzemplarzy oraz wielu wariantach – na całym świecie, na licencji lub…bez.
W Cracow Shooting Academy występuje on w dwóch wariantach, tym najbardziej licznym – czyli AKM i produkowanym od stosunkowo niedawna – czyli AK-103. Ten ostatni jest po prostu zmodernizowaną wersją klasyka, wyposażoną w akcesoria ułatwiające strzelanie, takie jak celownik kolimatorowy, hamulec wylotowy, chwyt przedni czy powiększona stopka kolby.
M16
Karabinek M16 to bezpośredni konkurent Kałasznikowa, z drugiej strony żelaznej kurtyny. Prawdziwy amerykański klasyk, na miarę Forda Mustanga, zapalniczek Zippo lub Rock’n’Rolla. Wszedł on do użytku nieco później niż AK, ale zyskał zbliżoną popularność. Do dzisiaj jest regularnie modernizowany przez prywatnych przedsiębiorców jako cywilny AR-15, czy instytucje państwowe jako M4 i jego pochodne.
Uchodzi za najbardziej uniwersalny system broni strzeleckiej na świecie. Można dostosować go do dowolnych zastosowań od walki w ciasnych pomieszczeniach, po strzelanie precyzyjne na duże odległości.
W CSA znajdziecie go w wielu formach. Zarówno tej oryginalnej, z lat 60’tych – jak również zmodernizowanej jako M4, a także w kilku konfiguracjach AR-15, bojowych, sportowych, także tej precyzyjnej. Wiele z nich z różnymi typami celowników optoeletronicznych.
Steyr AUG
Steyr AUG kojarzy każdy gracz i każdy wielbiciel klasycznych amerykańskich filmów akcji, na przykład Szklana Pułapka. Na swoje czasy, w drugiej połowie lat 70’tych była to absolutna rewolucja na rynku broni strzeleckiej. Jest to karabinek w układzie bezkolbowym (bull-pup), w którym magazynek znajduje stę za chwytem broni, a wewnętrzne mechanizmy przeniesiono do „kolby”.
Pozwala to na znaczne skrócenie długości broni, poprawienie jej wyważenia, przy zachowaniu dużej długości lufy – a co za tym idzie, prędkości wylotowej pocisku i jego skuteczności w celu. Dodatkowo, nasz Steyr AUG, jak każdy w swojej pierwotnej wersji przed modernizacjami, jest wyposażony w fabryczny celownik optyczny o powiększeniu 3,5X. Pozwala on na precyzyjne, regularne trafianie w samą 10-tkę.
G36
Kolejny klasyk z gier komputerowych, czyli karabinek G36. Ponadto kolejna rewolucja w świecie broni. Powstał w zakładach Heckler & Koch jako następca karabinu G3 w rękach niemieckich żołnierzy. Jego cechą charakterystyczną jest w większości polimerowa konstrukcja, gdzie metalowe są tylko te elementy, które muszą być metalowe. Sprawia to, że jest on wyjątkowo lekki jak na swoje wymiary.
Dodatkowo, charakteru nadaje mu fabryczny celownik optyczny o powiększeniu 3,5X, zintegrowany z chwytem transportowym. Dzięki temu futurystycznemu wyglądowi, łatwo zapamiętać jego linie. W Cracow Shooting Academy jest on obecny w wersji pomalowanej w kamuflaż inspirowany niemieckim, pustynnym wzorem Flecktarn Desert.
UZI
Ponownie, jeśli oglądaliście amerykańskie filmy i seriale akcji z XX wieku, na pewno kojarzycie pistolet maszynowy UZI. Bardzo często występował on jak broń wybierana przez postacie negatywne, terrorystów ze wschodu, czy gangsterów ze słonecznych wybrzeży USA.
Jest to konstrukcja Izraelska opracowana przez konstruktora pod nazwiskiem Uziel Gal – stąd nazwa PM-u. To kolejna broń, która spowodowała mały przewrót wśród producentów broni. Dzięki swojej konstrukcji z tzw. teleskopowym zamkiem – nachodzącym na lufę, można było znacznie zmniejszyć jego długość przy zachowaniu prędkości wylotowej pocisku. Dodatkowo, charakterystyczna składana kolba czyni go łatwym do ukrycia – w przeciwieństwie do PM-ów tzw. pierwszej generacji, takich jak MP40, Sten, czy Lancaster.
MP5
Kontynuujemy wątek pistoletów maszynowych jeszcze przez chwilę, wracamy też do tego samego zakładu – Heckler & Koch. Ich pistolet maszynowy MP5 wyznaczył moment powstania trzeciej generacji tego rodzaju broni, stawiających na ergonomię obsługi i możliwość modyfikacji. Podobnie jak wszystkie inne nasze klasyki, znajdziecie go w nieskończonych filmach i grach komputerowych.
MP5 mimo sędziwego wieku nadal jest niesamowicie popularny w wojsku i policji na całym świecie. Powstało też do niego multum akcesoriów w postaci kolb, chwytów przednich, latarek, tłumików czy podstaw do osadzenia celownika. Jednak najważniejszą rzeczą w MP5 jest jego rolkowy mechanizm opóźnienia otwarcia zamka, który zapewnia mu jego wyjątkowo wysoką kulturę pracy.
Colt M1911
Gdyby ktoś zapytał was o wymienienie kilku producentów broni palnej, idę o zakład że znalazłby się tam słynny Colt. To zdecydowanie pierwsza nazwa, która przychodzi do głowy. Rewolwery Colta służyły jeszcze na długo przed amerykańską Wojną Secesyjną, a rodzina pistoletów 1911 ma już prawie 110 lat i nadal jest popularna w niemal niezmienionej formie.
W ofercie Cracow Shooting Academy znajduje się Colt M1911 w konfiguracji pamiętającej II Wojnę Światową. Takich samych egzemplarzy używały wojska Alianckie przez cały jej okres. Był produkowany w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie na potrzeby wysiłku wojennego.
Colty linii 1911 charakteryzują się wysoką masą własną, doskonale leżą w ręce, mają bardzo przyjazne w obsłudze mechanizmy spustowe i są bardzo celne. Minusem są mało czytelne przyrządy celownicze, wymagające dużego skupienia.
Beretta 92FS/M9
Beretta tej niemal tak samo znana jak Colt – nie bez przyczyny. Model 92FS pod wojskowym oznaczeniem M9, zastąpił Colta 1911 w kaburach „amerykańskich chłopców” i dopiero po 30 latach jest zastępowany poprzez SIG Sauer’a P320/M17/M18.
Beretty 92 zagrały główne role w rękach gwiazd takich jak Mel Gibson czy Bruce Willis w niezliczonych filmach akcji, na przykład „Zabójcza Broń” czy „Szklana Pułapka”. Prawdziwy klasyk ustępujący tylko słynnemu Coltowi.
Jak na włoski projekt przystało, Beretta ma bardzo charakterystyczną linię z głęboko wyciętym od góry zamkiem i wystającą lufą. Sprawia to, że nie sposób pomylić jej z żadną inną konstrukcją tego typu na świecie.
Mossberg 590A1
NA koniec zostawiliśmy najgrubszy kaliber, czyli strzelbę Mossberg 590A1 – tak zwaną „pompkę” czy „shotguna”. Jest to przedstawiciel rodziny strzelb powtarzalnych, czyli takich które trzeba przeładowywać ręcznie przed każdym strzałem – „pompować”.
Ponownie – typ broni szalenie charakterystyczny i obecny w popkulturze od bardzo dawna. Strzelby powtarzalne, ze względu na prostotę konstrukcji są wyjątkowo niezawodne i uniwersalne. Można do nich ładować ogromny wachlarz rodzajów amunicji przeznaczonych do różnych celów – od polowań na ptaki, po wyważanie drzwi.
Strzelby Mossberg, a szczególnie model 590A1 to górna półka „pompek”, poza niską awaryjnością ich ogromnym plusem są karabinowe przyrządy mechaniczne w postaci przeziernika i muszki, których często brakuje w innych konstrukcjach tego typu. Drastycznie ułatwia to proces celowania. W CSA do strzelb oferujemy dwa typy amunicji, zwykły i Magnum. Sami zdecydujcie na jakie wrażenia jesteście gotowi.
Filmy ze strzelania z każdego z wymienionych modeli i wielu więcej znajdziecie TUTAJ.