Broń krótka zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje – pistolety i rewolwery. W tym tekście przeczytacie o różnicach pomiędzy nimi, ich budowie i sposobie działania. Omówimy także wady i zalety obu rozwiązań.
Poza ogólnym założeniem, czyli byciu bronią o niewielkich wymiarach, którą ma być poręczna i łatwa do ukrycia, pistolety i rewolwery to dwie zupełnie różne maszyny. Rewolwery mają bardzo długą historię sięgającą Wojny Secesyjnej, a nawet wcześniej.
Pistolety samopowtarzalne popularność zaczęły zyskiwać dopiero na początku XX wieku, ale od tamtej pory w stałym tempie wypierają rewolwery z użytku. Obecnie rewolwerów nie ma już na wyposażeniu praktycznie żadnej armii czy policji, a odbiorców znajdują w zasadzie wyłącznie na rynku cywilnym. Jednak pytanie „Rewolwer czy pistolet?” już praktycznie nie występuje.
Jak działa pistolet?
Zdecydowana większość pistoletów samopowtarzalnych działa na zasadzie wymyślonej przez Johna Browninga, czyli opartej o tak zwany krótki odrzut lufy. Mowa o wykorzystaniu energii gazów prochowych do przeładowania broni, gdzie podczas cyklu zamka lufa podróżuje razem z nim przez niewielki dystans, a następnie przechyla się w dół, żeby ustawić się w pozycji do załadowania kolejnego naboju. Chwilę wcześniej z komory nabojowej wyrzucana jest łuska wystrzelonego przed momentem naboju.
Lufa podróżuje połączona razem z zamkiem w pierwszych chwilach przeładowania, by dać czas na to, żeby ciśnienie w lufie spadło do bezpiecznego poziomu. Dopiero potem następuje wspomniane odryglowanie, czyli przekoszenie lufy. Ze względu na popularność tego rozwiązania, budowa pistoletu samopowtarzalnego i odpowiedź na pytanie jak działa pistolet niemal niezależnie od modelu, jest bardzo podobna. Oczywiście z pewnymi wyjątkami.
Jak działa rewolwer?
Czym różni się pistolet od rewolweru? Praktycznie wszystkim, budowa rewolweru jest zupełnie inna. Rewolwery są oparte o bębenek nabojowy, zazwyczaj mieszczący od 5 do 8 nabojów. Podczas strzelania, obraca się on, ustawiając kolejne naboje na przeciwko lufy. Kiedy się skończą, puste łuski można wyrzucić i ręcznie lub specjalnym ładownikiem załadować nowe. Jest to jednak wolniejsze niż wymiana magazynka w pistolecie, a samych nabojów też jest mniej.
Współcześnie, najpopularniejszy typ rewolweru to SA/DA (Single-Action/Double-Action). Mowa o określeniu typu mechanizmu spustowo-uderzeniowego, który może działać dwojako. Pierwszy sposób jego obsługi to po prostu naciśnięcie spustu, który napina a następnie zwalnia kurek. Wtedy pada sprzał. Drugi sposób, to manualne odciągnięcie kurka, a potem zwolnienie go za pomocą spustu. Pierwszy sposób jest szybszy, ale cierpi na tym celność, drugi wolniejszy, ale nie trzeba walczyć z oporem spustu, więc celność wzrasta.
Są też rewolwery wyłącznie SA i wyłącznie DA. Te pierwsze to z reguły repliki wczesnych modeli jak Colt Single Action Army, czy Nagant. Te drugie zazwyczaj produkowane są z myślą o samoobronie w bliskim dystansie gdzie celność nie jest najważniejsza. Przeważnie mają też małe rozmiary i pojemność.
Podsumowanie
Jak widać pistolety i rewolwery to kompletnie różny typ mechanizmu, ich budowa jest zupełnie różna. Rewolwery odegrały ogromną rolę w rozwoju broni strzeleckiej, ale ich czas minął, a praktyczne zastosowanie jest ograniczone. Pistolety dawno temu przejęły ich rolę w wojsku, policji, a także w cywilnych rękach. Rewolwery obecnie mają głównie zastosowanie rekreacyjne i sportowe, a pistolety służą w zasadzie do wszystkiego ze względu na ogromną liczbę modeli.