Patent strzelecki to pierwszy dokument do zdobycia na drodze do pozwolenia na broń palną do celów sportowych. Egzamin to też największa przeszkoda na tej drodze. Dlatego w tym artykule dowiecie się jak wyglądają egzamin teoretyczny i praktyczny na patent strzelecki, jak się do nich przygotować i czego się spodziewać.
Przed egzaminem na patent strzelecki
Jak pewnie wiadomo, zanim kandydat na posiadacza broni będzie miał możliwość podejścia do egzaminu, musi zapisać się do klubu strzeleckiego. W klubie, po opłaceniu wpisowego i rocznej składki członkowskiej, można zapisać się na szkolenia przygotowujące do patentu strzeleckiego. I należy z nich skorzystać, ponieważ ich koszt, zawsze będzie niższy niż kosz kolejnych podejść do egzaminu lub poprawek.
Egzamin teoretyczny na patent strzelecki
Egzamin teoretyczny na patent strzelecki to test wielokrotnego wyboru składający się z 10 pytań. Pierwsze cztery pytania są z zakresu Ustawy o Broni i Amunicji i nie można w nich zrobić żadnego błędu. Pozostałe 6 pytań porusza zagadnienie przepisów sportowych. I tutaj egzaminowanemu przysługuje prawo do popełnienia jednego błędu.
Jak się przygotować? Są dwa proste sposoby. Zainstalować aplikację mobilną NTS Quiz i uczyć się z niej lub korzystać z puli pytań do egzaminu na patent strzelecki oraz testów dostępnych na stronie PatentStrzelecki.eu – obie te opcje są równie skuteczne. Godzinne ćwiczenia przez 2-3 tygodnie powinny załatwić sprawę.
Jeśli egzamin teoretyczny zostanie zaliczony, jest to połowa drogi do sukcesu, ponieważ wtedy nawet jeśli kandydat nie zaliczy ani jednej z trzech części egzaminu praktycznego, przysługuje mu prawo do skorzystania z poprawki. Co oznacza, że nie musi płacić jeszcze raz za cały egzamin, a tylko 100 zł od niezdanej kategorii (pistolet, karabin, strzelba).
Egzamin praktyczny na patent strzelecki
Do egzaminu praktycznego na patent strzelecki można przygotować się w zasadzie wyłącznie przy pomocy klubowych trenerów, którzy objaśnią panujące przepisy i procedury, pokażą prawidłowe techniki strzelania i będą korygować błędy na bieżąco. Treningi odbywają się też z użyciem takiej samej broni, jaka będzie na egzaminie. Należy zaznaczyć, że wszelkie treningi z użyciem innej broni, szczególnie centralnego zapłonu, jedynie utrudnią zdanie egzaminu, ponieważ mogą spowodować nabycie złych nawyków.
Egzamin praktyczny na patent strzelecki składa się ze wspomnianych trzech części. Zazwyczaj nie ma ustalonej kolejności zdawania, a do stanowisk podchodzi się stając w jednej z trzech kolejek – do pistoletu, karabinu lub strzelby.
Pistolet
Egzamin z pistoletu wymaga od strzelca zmieszczenia 4 z 5 dozwolonych strzałów w okręgu o średnicy 15 centymetrów, na tarczy oddalonej o 25 metrów. Przy czym nie ma znaczenia gdzie na tarczy znajdą się przestrzeliny, dopóki są wystarczająco blisko siebie. Pistoletem egzaminacyjnym jest radziecki Margolin w kalibrze .22 Long Rifle. Charakteryzuje się on delikatnym oporem mechanizmu spustowego i wyraźnymi przyrządami mechanicznymi.
Technika strzelania zależy od egzaminowanego. Zazwyczaj dozwolone jest strzelanie z użyciem obu rąk w postawie frontalnej lub jednej ręki w postawie bocznej. Dopóki zachowane zostają zasady bezpieczeństwa i procedury podczas strzelania, reszta zależy od egzaminowanego.
Karabin
Podczas części sprawdzającej umiejętności strzelenia z karabinu, egzaminowany musi wykazać się zdolnością zmieszczenia 4 z 5 strzałów w okręgu wielkości 5 cm na tarczy oddalonej o 50 metrów. Tutaj też sama celność się nie liczy, jest to strzelanie na skupienie.
Strzelanie odbywa się z jednostrzałowego karabinu z zamkiem czterotaktowym. Naboje ładuje się do komory pojedynczo. Postawa jest leżąca z podpórką. Przyrządy mechaniczne to tak zwany diopter, czyli dwa okręgi do zgrania razem na tarczy.
Strzelba
Zdanie egzaminu ze strzelby wymaga od strzelca trafienia 4 z 5 razy w metalowy cel reaktywny oddalony o 15 metrów. Kluczem jest trafienie w górną część celu jak największą liczbą śrucin, ponieważ tylko to gwarantuje odpowiednie wychylenie celu i zaliczenie strzału.
Strzelanie odbywa się ze strzelby łamanej typu bok, z lufami ułożonymi pionowo. Ładuje się tylko jedną lufę. Postawa stojąc. Przyrządy mechaniczne z postaci szyny celowniczej z muszką.
Istnieje jeszcze możliwość zdania egzaminu ze strzelby w formule tzw. uproszczonego trapa (do celów ruchomych, rzutek), jest to jednak o wiele trudniejsze i nie ma sensu korzystać z tej opcji. Jeśli jednak komuś przyszłoby to do głowy to liczba wymaganych trafień jest taka sama.
Podsumowanie
W skrócie – ucz się do egzaminu teoretycznego na patent strzelecki sumiennie, bo jeśli go nie zdasz to narazi cię to na wydatki. Trenuj strzelanie w klubie, nie z kolegami i nie na losowych strzelnicach bez trenera. Przy odpowiednim przygotowaniu zdanie egzaminu na patent strzelecki nie jest trudne, a po wszystkim droga do pozwolenia na broń do celów sportowych stoi szerokim otworem. Pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy będziesz ściskał w ręce czerwoną legitymację.