Strzelectwo sportowe to bardzo szerokie określenie. W tym artykule postaramy się wam przybliżyć jakie dyscypliny sportowe obejmuje, w jakich konkurencjach można wziąć udział i w jakich kierunkach się rozwijać.
Pod tym względem strzelectwo można porównać do motorsportu, gdzie rajdy mają setki odmian i ścigać można się od gokartów przez samochody terenowe po bolidy F1, a nawet ciężarówki. Różnorodność jest ogromna, a decyzja trudna.
Ogólny podział
Strzelectwo sportowe według podziału Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, dzieli się na trzy dyscypliny – pistoletowe, karabinowe i strzelbowe. Zależnie od typu zawodów można jednak znaleźć konkurencje sportowe łączące dwie lub nawet wszystkie trzy z nich, gdzie na jednym torze zawodnik używa pistoletu i karabinu, a nawet pistoletu karabinu i strzelby. Tego typu zawody noszą ogólne określenie jako 2-gun lub 3-gun.
Strzelectwo sportowe – Pistolet
Strzelanie z pistoletu ma wiele twarzy. Dzieli się na strzelanie statyczne i dynamiczne. To pierwsze zazwyczaj odbywa się na dystansie 25 metrów do tarczy sportowej TS-2. Konkurencje w strzelaniu statycznym są różne, ale różnice ograniczają się do dozwolonego typu pistoletu, używanej amunicji i liczby strzałów, a także ograniczeń czasowych.
Na tym jednak nie koniec. Strzelanie dynamiczne to również bardzo rozbudowana kategoria obejmująca wiele dyscyplina takich jak IPSC czy IDPA – to niektóre z oficjalnych. Dynamicznie można też oczywiście postrzelać na lokalnych zawodach klubowych, czy podczas wszelkiego rodzaju mistrzostw organizowanych przez kluby czy strzelnice.
Strzelectwo dynamiczne ogólnie rzecz biorąc sprowadza się do przejścia toru strzeleckiego z celami rozlokowanymi przez organizatora. Mogą to być tarcze papierowe, metalowe poppery, czy cele reaktywne wszelkiej maści i rodzaju. Różnorodność jest wielka i raczej trudno dwa razy napotkać taki sam tor.
Strzelectwo sportowe – Karabin
Strzelenie z karabinu dzieli się bardzo podobnie. Statyczne zawsze sprowadza się do celności i skupienia. Niezależnie od tego czy mowa o strzelaniu precyzyjnym na długie dystanse, zawodach z broni historycznej, czy bocznego zapłonu. Różna jest broń, odległości, kalibry, tarcze, ale cel pozostaje ten sam – jak najmniejsza grupa, jak najbliżej środka tarczy.
Strzelanie dynamiczne z karabinu ma w zasadzie tę samą formułę co z pistoletu, poza jedną różnicą, czyli tym że pojawiają się cele na większym dystansie.
Strzelectwo sportowe – Strzelba
Raczej nie ma czegoś takiego jak strzelanie statyczne ze strzelby, chyba że zaliczymy do tej kategorii sportowe strzelanie do rzutków– czyli skeet i trap. Dyscyplina ta polega na strącaniu latających pod różnymi kątami i z różną szybkością ceramicznych talerzyków. Zazwyczaj strzelanie odbywa się ze strzelb typu bok, czyli dwururek z lufami ułożonymi w pionie.
Strzelanie dynamiczne ze strzelby, podobnie jak z pistoletu czy karabinu polega na przejściu wyznaczonego toru, ale w ramach tarcz występują w zasadzie tylko poppery i cele reaktywne. Te ostatnie powodują czasami wyrzucenie w powietrze wspomnianego rzutka i wymagają dużego refleksu. Przy strzelaniu dynamicznym ze strzelby najważniejsza jest zdolność szybkiego ładowania broni, ponieważ amunicja w magazynku kończy się błyskawicznie, a przeładowanie zjada najwięcej czasu.
Strzelectwo sportowe – jak zacząć?
Rozpoczęcie przygody ze strzelectwem sportowym zaczyna się od zapisania się do klubu sportowego i startu procedury zdobywania pozwolenia na broń do celów sportowych. W klubie siłą rzeczy, kandydat na posiadacza pozwolenia zostanie nauczony podstaw sportowego strzelania statycznego z karabinu, pistoletu i strzelby.
Następnie do utrzymania pozwolenia potrzebne będą starty w zawodach. Tylko od Ciebie zależy czy będzie to odfajkowanie ośmiu obowiązkowych startów, czy będziesz startował co weekend. W tym drugim wypadku warto spróbować wszystkich dyscyplin i konkurencji strzelectwa sportowego dostępnych lokalnie. Mając już pełny obraz, można wybrać co zdaje się być najciekawsze i rozpocząć treningi.
Wiele klubów posiada różne sekcje pozwalające na doskonalenie początkowych umiejętności w różnych konkurencjach. Warto się do nich zapisać i dowiedzieć się jakie są metody treningu prowadzące na podium. Nie brakuje też specjalistycznych kursów, czy materiałów szkoleniowych w formie wideo w internecie.
Podsumowanie
Strzelectwo sportowe oferuje morze możliwości. Każda osoba zainteresowana tego typu sportem zdecydowanie znajdzie coś dla siebie, niezależnie od płci, wieku i warunków fizycznych. Warto próbować różnych dyscyplin i konkurencji by znaleźć to, co dla danej osoby jest najciekawsze. Jedni kochają leżeć na karimacie i delikatnie ściągać spust karabinu precyzyjnego za 30 tysięcy, a inni lubią hasać między przesłonami z fabrycznym Glockiem na zawodach w typie IDPA/PiRO.
Każdemu wedle potrzeb, najważniejsze żeby robić to bezpiecznie i bawić się dobrze.