Jeśli researcherzy z Familiady zapytaliby na Krakowskim rynku jakie ankietowani znają kalibry, z pewnością najwyżej punktowaną odpowiedzią zostałby kaliber 7,62 mm zaraz obok 9 mm. Filmy, gry, zasadnicza służba wojskowa sprawiły, że te trzy cyfry na stałe połączyły się w naszych umysłach z bronią palną.
Dzisiaj postaramy się przybliżyć wam parę ciekawostek na temat kalibrów broni, amunicji, wyjaśnić jak wyglądają ich oznaczenia i jak należy je interpretować.
Co oznacza „kaliber 7,62mm”?
Kaliber broni to najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu. Pola gwintu to miejsca wewnątrz lufy, pomiędzy bruzdami (zagłębieniami) gwintu. Ta wartość podawana jest jako pierwsza przy określaniu rodzaju amunicji.
Czyli na przykład legendarny 7,62x39mm zasilający Kałasznikowa, NATO-wski 7,62x51mm, pistoletowy – radziecki 7,62x25mm Tokariew lub nowoczesny 7,62x35mm (.300 Blackout) przeznaczony przede wszystkim do broni z tłumikiem.
Amunicja 7,62mm
Pamiętając o tym, nie trudno zorientować się, że nie istnieje (jak mogłoby się wydawać) jeden kaliber 7,62mm, ponieważ jest to tylko jedna z dwóch wartości podawana przy opisie amunicji. Przykładowo amunicja 7,62x39mm to amunicja z pociskiem 7,62mm i łuską długości 39mm. Mogą występować też dodatkowe oznaczenia, tak jak w przypadku amunicji 7,62×54 US, gdzie US oznacza zmniejszoną prędkość wylotową, dla lepszej współpracy z tłumikami dźwięku.
Oznaczenie najczęściej odnosi się właśnie do zawartości pocisku – na przykład PS (pocisk z rdzeniem z miękkiej stali), T-45 (smugowy), BZ (przeciwpancerno-zapalający), Z (zapalający), czy wcześniej wspomniany US.
Podsumowanie
Kaliber 7,62mm to jeden z popularniejszych wyborów producentów amunicji, ze względy na dobry stosunek masy pocisku, do osiąganej prędkości wylotowej. Amunicja 7,62x39mm to jeden z popularniejszych typów nabojów tego kalibru, ze względu na ogromną liczbę broni, która jest nim zasilana.
Wachlarz modeli nie jest duży, bo w 99% są to odmiany Kałasznikowa, ale sama liczba egzemplarzy będących w obiegu jest ogromna i zwyczajnie czymś trzeba je zasilać, a więc produkcja nie zwalnia od dekad.