Kraków to miasto chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, a także z zagranicy. Charakteryzuje je nie tylko bogata historia, ale także niezliczona ilość atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i starszych. W 2019 roku Kraków odwiedziło aż 14 milionów turystów. Atrakcjami turystycznymi w Krakowie w roku 2019, które cieszyły się największą popularnością wśród odwiedzających były m.in. Wawel, Rynek Główny, Sukiennice, Kazimierz i Stare Miasto. Kraków, to miasto, które ma tak wiele do zaoferowania, że bez problemu odnajdą się w nim odwiedzający z różnych grupach wiekowych.
Zobaczenie wszystkich atrakcji w Krakowie wymaga zatrzymania się w tym mieście na dłużej, nawet mieszkańcy nadal je odkrywają. Są jednak punkty, które należy zobaczyć, dlatego przygotowaliśmy listę atrakcji w Krakowie na weekend. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Krakowie? Wizytówki tego miasta – Wawel oraz Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek Główny, Stare Miasto, klimatyczny Kazimierz, Podziemia Rynku, Muzeum Narodowe, Barbakan, Planty oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Podpowiemy także jaką atrakcję w Krakowie wybrać, aby rozluźnić się po całym dniu zwiedzania.
Co zobaczyć na Rynku Głównym w Krakowie?
Rynek Główny w Krakowie to miejsce, w którym większość turystów zaczyna swoją podróż. Historia Rynku Głównego w Krakowie sięga XIII wieku a obecnie jest największym placem Krakowa oraz jednym z największych rynków w Europie. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Na Rynku Głównym w Krakowie największym atrakcjami są Sukiennice oraz Bazylika Mariacka. Każdy odwiedzający Kraków, powinien chociaż na chwilę zatrzymać się na Rynku Głównym, zjeść obwarzanka, usiąść pod pomnikiem Adama Mickiewicza i posłuchać hejnału z wieży Mariackiej. Na Rynku Głównym znajduje się także wiele klimatycznych restauracji i kawiarni. Poszukujesz klimatycznej restauracji na Rynku Głównym w Krakowie? Na każdym kroku znajdują się restauracje z różnorodną ofertą, a także klimatyczne kawiarnie. Na uwagę zasługuje kawiarnia znajdująca się w Sukiennicach, której ogródek mieści się na balkonie. Rozpościera się z niego piękny widok na Rynek Główny. Kraków to miasto z niezwykłą historią, dlatego znajduje się w nim wiele obiektów muzealnych, m.in. MOCAK, Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Muzeum Podziemia Rynku.
Podziemia Rynku w Krakowie
Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie to niezwykła atrakcja turystyczna, ponieważ znajduje się pod ziemią. Do Muzeum wchodzi się przez budynek Sukiennic, w którym znajduje się kasa biletowa. Zostało otwarte w 2010 roku i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem. Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie zostało wyposażone w różnorodne technologie, interaktywne stanowiska oraz hologramy. Do dyspozycji zwiedzających są, m.in. ekspozycje związane z różnymi okresami rozwoju miasta, dioramy, makiety, plany i filmy. Ile trwa zwiedzanie Podziemi Rynku w Krakowie? Około 2 godzin, jednak wszystko zależy od ilości osób oraz tempa zwiedzających. Wizyta w Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie to niezwykłe doświadczenie. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Krakowie, która zaskakuje na każdym kroku i przybliża odwiedzającym niezwykłą historię i kulturę tego miasta. Godziny otwarcia Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie: poniedziałek, środa i czwartek od 10 do 19, we wtorek od 10 do 14, a w piątek, sobotę i niedzielę od 10 do 20.
Kościół Mariacki w Krakowie
Bazylika Mariacka to kościół, który każdy turysta w Krakowie powinien zobaczyć, nawet jeżeli nie fascynuje się obiektami sakralnymi. Niezwykłe sklepienie, robiący wrażenie ołtarz oraz zabytkowe dzieła sztuki, witraże i charakterystyczny punkt – hejnał grany z wieży o równej godzinie. W Kościele Mariackim w Krakowie można zwiedzać wnętrze, dzwonnicę oraz hejnalicę. Odwiedzający mogą także uczestniczyć we mszach w Kościele Mariackim w Krakowie. Odbywają się w niedziele co godzinę od 6 do 10. Msza o godzinie 10 odprawiana jest w języku łacińskim. W kolejnych godzinach msze odprawiane są o 11:15, 12:00, 13:00 i 20:00. O 18:30 odbywa się msza dla studentów i absolwentów. W jakim stylu został zbudowany Kościół Mariacki? Jest kościołem gotyckim, którego budowa przypada na przełom XIV/XV wieku na fundamentach znajdującego się tam wcześniej kościoła romańskiego.
Sukiennice w Krakowie – czy warto zobaczyć?
Kolejną atrakcją znajdującą się na Rynku Głównym w Krakowie są Sukiennice, czyli zabytkowa hala targowa. Sukiennice były jedną z najważniejszych instytucji miasta – tu bowiem koncentrował się handel. W Sukiennicach znajdziemy wiele stanowisk z biżuterią, także bursztynową i wieloma pamiątkami. Zwiedzanie Sukiennic w Krakowie jest darmowe, dlatego warto wejść do ich wnętrza chociaż na chwilę. Na piętrze krakowskich Sukiennic znajduje się oddział Muzeum Narodowego z galerią dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego i rzeźby.
Zwiedzanie Barbakanu w Krakowie
Opuszczając Rynek Główny w Krakowie i kierując się ulicą Floriańską natrafimy na kolejną wartą uwagi atrakcję w Krakowie – Barbakan. Co to jest Barbakan w Krakowie? Gotycki barbakan, zwany potocznie Rondlem to perła miejskich fortyfikacji. Barbakan w Krakowie jest niezwykłym zabytkiem architektury obronnej. Został zbudowany na planie niepełnego koła i pierwotnie był połączony z Bramą Floriańską specjalną szyją. Kiedyś otaczała go półkolista fosa. Na początku XIX w. rozpoczęła się walka o przetrwanie Barbakanu w Krakowie. W 1806 r. rozpoczęto likwidację krakowskich murów miejskich. Staraniem Feliksa Radwańskiego udało się ocalić fragment murów, wraz z Barbakanem. Z budowli obronnej Barbakan w Krakowie stał się zabytkiem sztuki oraz fortyfikacji. Dziś znajduje się pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i jest udostępniony zwiedzającym, którzy w jego wnętrzu mogą zapoznać się z zarysem historycznym rozwoju fortyfikacji krakowskich. Krakowski Barbakan znajduje się na terenie najstarszego parku miejskiego w Krakowie – Plant, które otaczają całe Stare Miasto w Krakowie.
Krakowskie Planty – odpoczynek w centrum miasta
Odpoczynek w centrum miasta na ławce w cieniu drzew i otoczeniu niezwykłej przyrody? To możliwe na krakowskich Plantach! Planty w Krakowie to najstarszy park miejski w tym mieście, powstał w miejscu murów obronnych miasta. Projekt krakowskich Plant zlecono Feliksowi Radwańskiemu. Planty w Krakowie są jednym z większych krakowskich parków, o powierzchni ok. 20 ha i obwodzie ponad 4 km. To miejsce chętnie wybierane na spotkania, odpoczynek w trakcie zwiedzania Starego Miasta, a także obszar z niezwykłą historią. Podczas spaceru warto zobaczyć także Bramę Floriańską i znajdującą się przy niej galerię sztuki z wieloma obrazami rozwieszonymi na murach. Na terenie Plant w Krakowie znajduje się wiele pomników znaczących działaczy i poetów. Planty doprowadzą nas także do najważniejszego turystycznego punktu na mapie Krakowa – zamku Wawel.
Stare Miasto w Krakowie – co warto zobaczyć?
Stare Miasto w Krakowie to najczęściej odwiedzana przez turystów dzielnica w tym mieście. Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO w 1978 r., jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz i Stradom. Dlaczego Stare Miasto w Krakowie jest na liście UNESCO? W krakowskiej starówce znajduje się 331 zabytkowych kamienic i 2 miliony ruchomych dzieł sztuki. Główną atrakcją w Krakowie jest Wawel – dawna siedziba królów polskich, a także świetnie zachowane fragmenty murów miejskich z XIV w. W Krakowie znajduje się także żydowska dzielnica Kazimierz z zabytkowymi synagogami i cmentarzem oraz festiwalem piosenki Szalom na Szerokiej. UNESCO doceniło także Uniwersytet Jagielloński założony przez króla Kazimierza Wielkiego jako drugi w Europie oraz najsławniejszą w Polsce katedrę gotycką – kościół Mariacki. Kraków jest bogaty w niezwykłe atrakcje turystyczne: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z najnowocześniejszym w Europie oddziałem w podziemiach rynku, Sukiennice, ulica Floriańska z domem Jana Matejki, Barbakan, Planty i Kopiec Kościuszki oraz słynne na świecie krakowskie kwiaciarki i najsmaczniejsze obwarzanki. Wszystkie te zabytki i charakterystyczne miejsca sprawiają, że Kraków każdego roku odwiedzany jest przez ogromne liczby turystów, a mieszkańcy cenią to miasto za jego różnorodność, historię i niezliczoną ilość atrakcji. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i atrakcje, a także wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych, filmowych i muzycznych. Po zwiedzeniu Rynku Głównego, Sukiennic, Bazyliki Mariackiej, Wawelu, Barbakanu i wielu innych atrakcji na Starym Mieście warto udać się na Kazimierz.
Co zobaczyć na Kazimierzu w Krakowie?
Kazimierz to żydowska dzielnica Krakowa, która obecnie przeżywa swój renesans i dla mieszkańców staje się bardziej atrakcyjna od krakowskiego rynku. Krakowski Kazimierz był autonomiczną enklawą – Żydzi rządzili w niej samodzielnie, a nad sobą mieli tylko króla. Obecnie to dzielnica tętniąca życiem kulturalnym oraz artystycznym. Przyciąga wielu turystów swoją ciekawą historią, a także niepowtarzalnym klimatem, który czuć na każdym kroku. Na krakowskim Kazimierzu mieści się wiele godnych uwagi restauracji. Niektóre z nich ukryte są w bramach, a także na dziedzińcach. Jedną z atrakcji na Kazimierzu w Krakowie jest ratusz kazimierski, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne. W jego pobliżu znajduje się Plac Wolnica, który kiedyś pełnił rolę rynku miasta Kazimierz. Obecnie na tym placu organizowane są wernisaże i wydarzenia kulturalne, jednak przez większość czasu stoi pusty. Niedaleko Placu Wolnica znajduje się Kościół Bożego Ciała, a także Stara Zajezdnia. Obecnie mieści się w niej restauracja, mini browar i miejsce eventów, a w ciepłych miesiącach działa letni ogródek. Jak sama nazwa mówi kiedyś była tam zajezdnia tramwajowa, obecnie budynek jest odrestaurowany i wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Będąc na krakowskim Kazimierzu warto udać się na ulicę Józefa, która jest niezwykle klimatyczna. Nie brak na niej kawiarni, galerii, sklepików i antykwariatów. Nie można ominąć także Placu Nowego otoczonego przez bary i restauracje. W dzień możemy spotkać na nim stragany, w nocy tłumy imprezowiczów. W jego centralnym punkcie znajduje się okrąglak z zapiekankami, frytkami i innymi przekąskami. Na krakowskim Kazimierzu znajduje się wiele Synagog, dlatego warto zobaczyć chociaż jedną z nich. Bez wątpienia atrakcją na krakowskim Kazimierzu jest także ulica Szeroka, to na niej kręcono ujęcia do filmu „Lista Schindlera”, znana jest także z charakterystycznych szyldów.
Wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie
Nasza wycieczkę po Krakowie kończymy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obok tego gmachu nie da się przejść obojętnie, zachęca swoim wyglądem i monumentalizmem. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się wystawy stałe oraz czasowe. W gmachu głównym znajdują się wystawy stałe: XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej i Galeria Rzemiosła. Muzeum Narodowe w Krakowie obejmuje 12 oddziałów, m.in. Muzeum Czartoryskich, Kamienicę Szołayskich, Muzeum Wyspiańskiego, Sukiennice i wiele innych. W Muzeum Narodowym w Krakowie możemy zobaczyć takie obrazy jak: „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci, „Autoportret z żoną” Stanisława Wyspiańskiego, „Przysięga Kościuszki” Michała Stachowicza i wiele innych. Muzeum Narodowe w Krakowie jest największym oraz najstarszym narodowym muzeum w Polsce.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Będąc w Krakowie warto wybrać się także na wycieczkę do pobliskiej Wieliczki i zobaczyć Kopalnię Soli „Wieliczka”. Z zewnątrz Kopalnia Soli w Wieliczce wygląda niepozornie, jednak pod ziemią kryje się niezwykła historia i atrakcje odwiedzane chętnie przez turystów z całego świata. Pierwszy szyb prowadzący pod ziemię został wybudowany już w XII wieku, a za czasów panowania Kazimierza Wielkiego dochody z wydobycia soli stanowiły aż 1/3 dochodów skarbu królewskiego. Okres międzywojenny był dla Kopalni Soli w Wieliczce okresem, w którym nastąpiła stabilizacja, a także prowadzono dalszy rozwój i rozbudowę. W tym czasie rozwijała się także jej funkcja turystyczna i lecznicza. Ostatecznie kopalnia rozrosła się do 9 poziomów. W roku 1964 całkowicie zakończono w Wieliczce wydobycie soli kamiennej. Kopalnia Soli w Wieliczce z zakładu przemysłowego przeistoczyła się w sławną na całym świecie atrakcję turystyczną, miejsce niecodziennych wydarzeń oraz uzdrowisko. W 1978 roku zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO. W podziemiach kopalni znajduje się Kaplica św. Kingi, która jest największą w Europie podziemna świątynia, która do dziś pełni funkcje sakralne. Ciekawostką jest, że ta komora w Kopalni Soli w Wieliczce jest niemal tak długa, jak Kościół Mariacki w Krakowie. Ile trwa zwiedzanie Kopalni soli w Wieliczce? Spacer Trasą Turystyczną trwa około 2 godzin. Od 2011 roku w Kopalni Soli „Wieliczka” funkcjonuje jedyne w Polsce podziemne Uzdrowisko.
Atrakcje w Krakowie – odpoczynek po zwiedzaniu
Kraków oferuje wiele atrakcji do zwiedzania, dlatego w ciągu dnia warto poświęcić czas na zobaczenie najważniejszych punktów na mapie tego miasta. Wieczorem warto zrelaksować się i skorzystać z jednej z wielu atrakcji w Krakowie. Strzelnica to doskonały sposób na odstresowanie się, odpoczynek, a także organizacje różnego rodzaju imprez. Cracow Shooting Academy to atrakcja w Krakowie doskonała dla par, młodzieży, osób starszych, a także doskonałe miejsce na organizację urodzin, wieczór kawalerskich i panieńskich oraz integracji. Strzelnica Cracow Shooting Academy znajduje się niedaleko Rynku Głównego w Krakowie, dlatego turyści zwiedzający okolice Starego Miasta i Kazimierza mogą bez problemu dostać się do niej komunikacją miejską (np. tramwajem numer 20), a także samochodem. Strzelnica w Krakowie wyposażona jest w wiele profesjonalnych torów strzeleckich. Na miejscu na odwiedzających czeka duży wybór broni, a także wyszkolona kadra, która zadba o bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Poznaj ofertę Cracow Shooting Academy.
Dlaczego warto zwiedzić Kraków i okolice?
Kraków to miasto niezwykle charakterystyczne, dlatego jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Polski oraz turystów. Dodatkowo warto zobaczyć je nie tylko latem, znajduje się w nim wiele atrakcji, z których można skorzystać w deszczową pogodę oraz zimą. Praktycznie wszystkie wymienione przez nas atrakcje sprawdzą się zimą, latem oraz podczas deszczu. Chcąc zobaczyć wszystkie 10 atrakcji w Krakowie należy nastawić się na cały weekend zwiedzania. Gdzie rozpocząć zwiedzanie atrakcji w Krakowie? Najlepiej rozpocząć od atrakcji na Rynku Głównym, na którym zobaczymy Sukiennice, Kościół Mariacki oraz Podziemia Rynku. Poszukując reszty atrakcji w Krakowie udajemy się pod Barbakan, gdzie zobaczymy także krakowskie Planty. Idąc parkiem dojdziemy do największej atrakcji w Krakowie – Wawelu. Resztę dnia warto zarezerwować na zwiedzanie atrakcji na krakowskim Kazimierzu, który jest niezwykle urokliwy, zwłaszcza wieczorami.Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć podczas weekendu w Krakowie jest Kopalnia Soli i Wieliczce. Wieliczka znajduje się w odległości 16 km od Krakowa, dlatego dojazd do niej, także komunikacją miejską nie jest trudny.Do Kopalni Soli w Wieliczce można dotrzeć Kolejami Małopolskimi, autobusem nr 304 lub samochodem.