W tej serii będziemy prezentować Wam wybraną broń z naszej oferty, abyście mogli przyswoić o niej podstawowe informacje, bądź zapoznać się z nimi po strzelaniu. Zaczniemy od co ciekawszych pozycji na liście broni krótkiej, czyli pistoletów i rewolwerów – a tym razem, pistoletów samopowtarzalnych.
Walther P99
Walther P99 to pistolet samopowtarzalny, zasilany z magazynka pudełkowego o pojemności 16 naboi. Strzela amunicją 9x19mm Parabellum, czyli zgodną ze standardem NATO. Jest to broń bezkurkowa, gdzie mechanizm uderzeniowy oparty jest o bijnik/iglicę, napinaną podczas cyklu zamka.
W Polsce konstrukcja ta jest znana głównie ze względu na to, że stanowi w dużej części podstawowe uzbrojenie funkcjonariuszy Policji. Pistolety są również wytwarzanie w Fabryce Broni „Łucznik” Radom, na licencji i pod nazwą „Rad”. Jego cechą charakterystyczną jest mechanizm spustowy AS (Anti-Stress). Oznacza to, że po wpięciu magazynka, oraz załadowaniu naboju do komory, użytkownik może zwolnić napięcie mechanizmu uderzeniowego za pomocą przycisku umieszczonego w tylnej części grzbietu zamka. Powoduje to zmianę charakterystyki pracy spustu przy pierwszym strzale. Opór spustu jest progresywnie coraz większy, a iglica stopniowo się napina aż do padnięcia strzału. Każdy następny strzał jest już oddawany z iglicy napiętej przez pracujący podczas strzału zamek, a spust lekki. Ma to na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa oddania przypadkowego strzału w sytuacji stresowej. Może stanowić też swojego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ Walther P99 nie posiada jako takich bezpieczników nastawnych.
Niewątpliwą zaletą Walthera P99 jest jego chwyt o anatomicznym kształcie oraz wymienne nakładki, pozwalające na dalsze dostosowanie do wielkości dłoni użytkownika. Cechą charakterystyczną jest też nietypowa dźwignia służąca do zwolnienia magazynka, zastępująca klasyczny przycisk.
SIG Sauer P226
SIG P226 to nieco starsza konstrukcja od opisanego wcześniej Walthera, powstał bowiem na początku lat 80, a nie w połowie 90. Były to czasy kiedy lekkie, polimerowe konstrukcje dopiero raczkowały, a Glock wyłaniał się na horyzoncie. Szwajcarsko-Niemecki SIG ma bardziej klasyczną konstrukcję z aluminiowym szkieletem i kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Strzela tą samą amunicją 9x19mm, a magazynek mieści 15 nabojów. Z Waltherem łączy go podobna funkcja mechanizmu uderzeniowego. Za pomocą dźwigni po lewej stronie szkieletu broni, użytkownik może opuścić kurek, a pierwszy strzał odbędzie się w tak zwanym trybie Double Action, gdzie kurek napinany jest wraz z naciskaniem na spust, a w każdym następnym strzale robi to już zamek. W SIGu też próżno szukać bezpieczników nastawnych.
Konstrukcja te, ze względu na dobrą jak na owe czasy ergonomię, a także niezaprzeczalną niezawodność odniosła duży sukces, trafiając do uzbrojenia wielu formacji policyjnych i wojskowych, w tym US Navy SEALs. Ta ostatnia otrzymała wersję zmienioną pod względem odporności na warunki atmosferyczne i wodę.
Do chwili obecnej na rynku dostępne są odmiany P226 poddane wielu usprawnieniom pod kątem strzelectwa sportowego, bojowego, czy po prostu poprawiające walory wizualne i wartość kolekcjonerską.
CZ Shadow 2
Z Niemiec i Szwajcarii przenosimy się do Czech gdzie rezyduje jedna z najlepiej prosperujących fabryk broni – Ceska Zbrojovka. To tam wytwarzany jest następca pistoletu CZ Shadow – Shadow 2. Jest to konstrukcja bazująca na wojskowym/policyjnym pistolecie CZ-75, ale przeznaczona dla strzelców sportowych. Szczególnie tych lubujących się w strzelectwie dynamicznym.
Shadow 2 odniósł ogromny sukces w tym środowisku i często można zobaczyć go w kaburach zawodników stojących na podium.
Jest to kolejna odmiana broni samopowtarzalnej wyposażona w inny typ mechanizmu spustowego. Shadow 2 to pistolet kurkowy, ale ze spustem SAO (Single-Action-Only), gdzie napiecie kurka odbywa się wyłącznie za pomocą zamka, podczas przeładowania broni. Można też kurek napiąć kciukiem, ale nie przy pomocy spustu. Ze względu na brak możliwości zrzucenia go specjalną dźwignią czy przyciskiem, Shadowka otrzymała bezpiecznik nastawny umieszczony po obu stronach broni, tak żeby można było obsługiwać go prawą lub lewą ręką.
Amunicja jest ta sama co w dwóch poprzednich przypadkach – 9x19mm, a magazynki mieszczą od 17 do 19 nabojów, zależnie od wersji.
Jest to broń sportowa, a więc spust jest lekki, przyrządy wyraźne (ze światłowodem w muszce) i regulowane. Sam pistolet jest dosyć ciężki ze względu na szkielet ze stali, Ale w zastosowaniu sportowym jest to zaleta redukująca podrzut podczas strzału i przyspieszająca powrót broni na cel.
Do Shadow 2 dostępna jest szeroka gama akcesoriów i części tuningowych, co pozwala na dostosowanie broni do indywidualnych preferencji.
Podsumowanie
Pistolety charakteryzują się ogromną różnorodnością cech osobniczych. Niemal każdy z nich ma inną masę własną, odrzut, podrzut, charakterystykę pracy spustu, ergonomię i wiele innych. Dlatego warto zapoznać się z wieloma z nich, poznać te cechy i zastanowić się, który odpowiada Wam najbardziej. Bardziej lubicie sport, strzelanie bojowe, czy może po prostu rekreacyjne. A może najważniejszy jest wygląd lub znaczenie historyczne? Wszystkie trzy wymienione w tym tekście pistolety i wiele innych znajdziecie na naszej strzelnicy przy ul. Surzyckiego 16 w Krakowie. Instruktor odpowie na wszystkie Wasze pytania, pokaże jak prawidłowo obsługiwać każdy z nich i poprawi błędy. Zapraszamy!