Jak wiadomo broń palna dzieli się na wiele rodzajów. Zakłada się, że poza pewnymi wyspecjalizowanymi przypadkami ręczna broń strzelecka to taka, której kaliber czyli najmniejsza wewnętrzna średnica lufy nie przekracza 20 mm. W tym tekście postaramy się przybliżyć jakie to rodzaje, czym się różnią i które z nich możecie wypróbować w Cracow Shooting Academy.
Pistolety
Pistolety to broń (teoretycznie) przeznaczona do strzelania z użyciem jednej ręki, choć obecnie poza statycznym strzelaniem sportowym mało kto tak robi. Najczęściej są to konstrukcje samopowtarzalne (oczywiście są wyjątki), czyli przeładowujące się samodzielnie po każdym strzale. Przykładami mogą być austriacki Glock 17, czeski CZ-75 lub polskie VIS czy P83.
Jak sama nazwa wskazuje, pistolety zasilane są amunicją pistoletową, na przykład bardzo powszechną 9×19 mm, .45 ACP (11,43 x 23 mm) czy 7,62 x 25 mm. Amunicja przeważnie jest podawana z wymiennych magazynków znajdujących się w chwycie. W ofercie CSA znajdują między innymi wspomniany Glock 17/19/19X, CZ SP-01/Shadow 2, P83 czy Colt 1911, a także wiele innych w tym słynny niemiecki P08 Luger.
Rewolwery
Rewolwery istniały na długo przed pistoletami, ale ze względu na swoją zanikającą popularność, znalazły się na drugim miejscu. Różnica pomiędzy nimi, a pistoletami to sposób działania. Są one zasilane z bębenka nabojowego, stanowiącego połączenie magazynka z komorą w której odpalany jest nabój. Jest on integralną częścią broni i w zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości jego szybkiej wymiany – ma też niższą pojemność, przeważnie 5-8 nabojów.
Dzielimy je na dwie główne kategorie ze względu na sposób funkcjonowania mechanizmu spustowo-uderzeniowego. Są to mechanizmy pojedynczego lub podwójnego działania. W przypadku tych pierwszych kurek detonujący spłonkę naboju trzeba samodzielnie napiąć przed każdym strzałem. Przy okazji tej czynności bębenek nabojowy zostaje obrócony o jedną pozycję ustawiając przed kurkiem świeży nabój. W przypadku rewolwerów z tzw. samonapinaniem, czyli spustem podwójnego działania, wszystko to dzieje się podczas naciskania spustu bez konieczności napinania kurka samodzielnie. Można to jednak zrobić jeśli strzelec chce by droga spustu była krótsza, a co za tym idzie – celowanie było łatwiejsze.
Ten typ broni zasilany jest nabojami ze specjalną wystającą kryzą, co ułatwia szybkie usunięcie łusek z bębenka. Przykłady takiej amunicji to .38 Special/.357 Magnum lub .44 Special/.44 Magnum, a także potężny .500 S&W Magnum. Na naszej strzelnicy dostępne są między innymi rewolwery Smith & Wesson 686 zasilany tą pierwszą i Ruger Super Redhawk strzelający tą drugą amunicją.
Pistolety maszynowe
Jak można wywnioskować z nazwy, pistolety maszynowe zasilane są tym samym rodzajem amunicji co pistolety samopowtarzalne, ale posiadają zdolność strzelania ogniem ciągłym (maszynowym/samoczynnym). Zazwyczaj (jak zwykle z pewnymi wyjątkami – np. Glock 18, Beretta 93R, B&T USW) są to konstrukcje wyposażone w kolbę i stworzone do strzelania z użyciem obu rąk. Ich przykładami mogą być słynne niemieckie Heckler & Koch MP5 i MP40, izraelski UZI czy czeski Scorpion.
Stworzono je do walki na niewielkich odległościach, w praktyce do 50-100 metrów. Ich przeważnie niewielka waga i wymiary pozwalają na swobodne manewrowanie wewnątrz budynków lub w pojazdach i prowadzenie szybkiego ognia dzięki niewielkiemu odrzutowi. W Cracow Shooting Academy dostępne są między innymi UZI, Scorpion EVO3 S1, Sten czy Glock zamknięty w konwersji CAA RONI co zmienia go w swego rodzaju hybrydę.
Karabinki
Wskakując o rozmiar wyżej natrafiamy na karabinki szturmowe i samopowtarzalne. Ich charakterystyczna nazwa nie wskazuje że są zasilane nabojkami z magazyneczków, a raczej że są brakującym ogniwem poza pistoletami maszynowymi, a pełnowymiarowymi karabinami. Strzelają one tak zwaną amunicją pośrednią, czyli silniejszą niż pistoletowa, ale słabszą niż karabinowa ( najpopularniejsze typy to 5,56×45 mm i 7,62×39 mm). Pozwala to na przenoszenie większej ilości nabojów w pojemniejszych magazynkach, strzelanie na pośrednie dystanse oraz prowadzenie szybkiego i celnego ognia dzięki niskiemu odrzutowi.
Przykłady karabinków szturmowych/automatycznych mogą stanowić słynny Kałasznikow (AK/AKM/”AK-47”), M16/M4, szwajcarski SIG 550 czy niemiecki G36. Karabinki samopowtarzalne to po prostu ich cywilne wersje strzelające wyłącznie ogniem pojedynczym. To te ostatnie znajdziecie w naszej ofercie – kilka typów Kałasznikowów i AR-15, także w wersjach wyborowych, czyli stworzonych lub dostosowanych do strzelania na większy dystans dzięki dodaniu specjalnych celowników i dwójnogów.
Karabiny
Z poprzedniego akapitu można łatwo wywnioskować jakim typem broni strzeleckiej są karabiny, ale doprecyzujmy. Powstały one na długo przed karabinkami i są zasilane pełnowymiarową amunicją karabinową, czyli na przykład 7,62×51 mm, 7,62x54R czy 8,6×70 mm. W związku ze swoją długą historią liczba modeli jest ogromna, podobnie jak liczba ich rodzajów.
Istnieją karabiny powtarzalne, czyli takie które należy ręcznie przeładować po każdym strzale, samopowtarzalne i automatyczne/maszynowe – ostatnie dwa typy działania już omawialiśmy. Karabiny powtarzalne to przykładowo Mauser Kar98k, Shcmidt-Rubin K31, czy linia Lee-Enfield. Karabiny snajperskie zazwyczaj są karabinami powtarzalnymi ze względu na wysoką precyzję i niewielką liczbę ruchomych części.
Przykładami karabinów samopowtarzalnych mogą być niemiecki G3, amerykański M14 czy rosyjski wyborowy SWD Dragunow. Z kolei karabinami maszynowymi są MG42, M60 lub FN MAG – większość z nich można wypróbować na naszej strzelnicy. Należałby wspomnieć, że istnieją też karabinki maszynowe zasilane nabojem pośrednim.
Strzelby
Strzelby to specyficzny typ broni, ponieważ w większości przypadków są wyposażone w lufy pozbawione gwintu wprowadzającego pocisk w rotację, która stabilizuje go w locie. Stąd termin „strzelba gładkolufowa”. Zabieg ten zastosowano ze względu na to, że większość typów amunicji do strzelby zawiera śrut czyli od kilku do kilkudziesięciu kulek ołowianych lub stalowych, co ułatwia trafienie celu przynajmniej częścią z nich. Takiego rodzaju pocisku nie można stabilizować rotacyjnie, a w zasadzie wcale nie można go stabilizować. Stąd dystans na który można razić cele ze strzelby nabojami śrutowymi to zazwyczaj mniej niż 50 metrów. Gama typów amunicji do strzelby obejmuje również naboje zawierające pociski gumowe, strzałkowe, zapalające, wyważeniowe i wiele innych. Dlatego też ten rodzaj broni uważany jest za najbardziej uniwersalny, pomimo jego ograniczonego zasięgu.
Kaliber strzelby określany jest inaczej niż w przypadku broni gwintowanej – tutaj posługujemy się tzw. wagomiarem (ang.: Gauge/GA), jest on określany ilością kul o danej średnicy jakie można odlać z jednego funta ołowiu. Stąd kalibry 20 GA, 16 GA, najbardziej popularny 12 GA czy 10 GA. Często do kalibru dodawana jest jeszcze długość łuski – stąd określenia typu amunicji takie jak 12/70 czy 12/76.
Strzelby zasilane są przeważnie z magazynków tulejowych umieszczonych bezpośrenio wzdłuż lufy, gdzie naboje spoczywają w linii gotowe do załadowania do komory nabojowej. Zmniejsza to profil broni, ponieważ od spodu nie wystaje wymienny magazynek, ale skutkuje ograniczoną pojemnością rzadko kiedy przekraczającą 8 nabojów. Należy zaznaczyć, że ze względu na gabaryty amunicji, magazynek 10-nabojowy do strzelby jest znacznie większy niż 30-nabojowy do karabinka. Stąd strzelby z wymiennymi magazynkami nigdy nie zdominowały rynku, choć mają swoje zastosowania.
Podobnie jak inne typy broni, strzelby dzielimy na powtarzalne, samopowtarzalne i automatycznie, przy czym tych ostatnich jest bardzo niewiele. Przykładem tych pierwszych mogą być Mossberg 590A1 czy Hatsan Escort, drugich UTAS Defense XTR-12 czy Sajga 12, a ostatnich Atchisson AA-12 czy Daewoo USAS-12. Pierwsze trzy modele znajdziecie w Cracow Shooting Academy.