Ze względu na wydarzenia mające miejsce za naszą wschodnią granicą, w Polsce rośnie zainteresowanie strzelaniem bojowym, obronnym czy też taktycznym. Wszystkie te terminy opisują jeden rozległy i trudny do opanowania typ umiejętności. Strzelectwo bojowe składa się z masy rozmaitych technik mających zwiększyć przeżywalność strzelca i ułatwić mu wykonanie zadania. Strzelectwo bojowe w rozumieniu osób się nim interesujących obejmuje obsługę karabinka oraz pistoletu w kontekście „wojennym”.
Sport z dodatkami?
Strzelanie bojowe ma bardzo wiele wspólnego ze sportowym strzelectwem dynamicznym. Jest jednak jedna fundamentalna różnica, w postaci bardzo mocnego wykorzystania osłon. O ile na sportowym torze przesłony stanowią utrudnienie mające przetestować umiejętności zawodnika, o tyle w strzelectwie bojowym są podstawowym dobrem zwiększającym bezpieczeństwo. W końcu papierowe tarcze i stalowe cele reaktywne nie oddają.
Podczas strzelania taktycznego, strzelec jeśli tylko ma taką możliwość korzysta z twardej osłony, która może zapewnić mu ochronę przed nadlatującymi pociskami przeciwnika. Jeśli nie ma dostępu do osłony, korzysta z zasłony. Różnica polega na tym, że osłon zapewnia ochronię przed ostrzałem, a zasłona tylko przed wzrokiem przeciwnika. Lepsze to, niż stanie w szczerym polu i liczenie na niekompetencję po drugiej stronie lufy.
Strzelanie, poruszanie, komunikacja
Osoba biorąca udział w wydarzeniach wymagających tego typu strzelania, powinna stosować się do jednej prostej zasady „Strzelaj, poruszaj się, komunikuj się”. Oznacza to, że strzelanie z jednego dogodnego miejsca to przedłużone samobójstwo. Przeciwnik prędzej czy później dostrzeże strzelca i skupi swój ogień na jego pozycji.
W związku z tym, zdroworozsądkowym podejściem do zagadnienia, jest ostrzelanie celu, zmiana pozycji i ponowne ostrzelanie – aż do zniszczenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, wypadałoby chociaż użyć różnych elementów tej samej osłony. Czyli raz wychylić się z prawej strony, raz z lewej, raz niżej, raz wyżej – co utrudnia „wcelowanie” się w miejsce spodziewanego wychylenia.
Komunikacja to kolejny ważny aspekt strzelania taktycznego. Trudno mówić o tego typu działaniu w kontekście jednej osoby, ponieważ są duże szanse, że te działania będą bardzo krótkie. W kupie raźniej i bezpieczniej. Koledzy z „drużyny” powinni cały czas mieć świadomość gdzie znajdują się pozostali, dlatego przed zmianą pozycji należy poinformować o tym kolegów. Tak samo w przypadku dysfunkcji broni, czy trafienia przez przeciwnika. Zależnie od warunków, informację można przekazać werbalnie, za pomocą znaków dłońmi lub poprzez środki komunikacji radiowej.
Przygotowanie medyczne
W tym artykule rozmawiamy o strzelaniu do innych ludzi. Ci ludzie w założeniu też będą strzelać do nas. Tego typu wymiana argumentów w sposób oczywisty powoduje zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego ekstremalnie ważne, jeśli nie ważniejsze od samego strzelania jest przygotowanie i wyposażenie medyczne. Masywne krwotoki są najczęstszą (choć oczywiście nie jedyną) przyczyną śmierci na polu walki. Należy posiadać wiedzę i sprzęt pozwalający na ich zatamowanie.
Nie wystarczy skompletować profesjonalną apteczkę indywidualną, przypiąć ją do pasa czy kamizelki i zapomnieć o temacie. Tak samo jak nie wystarczy kupić dobrego karabinu, pistoletu i kamizelki/hełmu – żeby być przygotowanym do strzelania.
Szkolenia taktyczne
Na rynku strzeleckim istnieje kilka, jeśli nie kilkanaście firm szkoleniowych oferujących szkolenia w zakresie strzelania taktycznego/bojowego, jak również ratownictwa pola walki. Umiejętności te nie są możliwe do nabycia za pomocą YouTube, czy artykułów w prasie branżowej. Oczywiście materiały te to dobry początek, ale konieczna jest praktyka pod okiem profesjonalistów z realnym doświadczeniem.
Osoba chcąca maksymalnie przygotować się do działań bojowych/taktycznych, w sytuacji takiej jaką obserwujemy od początku 2022 roku na Ukrainie, powinna wydać na szkolenia dwa razy tyle, co na sprzęt.
Ćwiczenia
Na samych szkoleniach proces się nie kończy, nie jest to jazda na rowerze, której człowiek uczy się raz i pamięta przez resztę życia. Wskazane jest wyrobienie sobie pamięci mięśniowej, pozwalającej na wykonywanie pewnych czynności bez udziału świadomości.
Do tego potrzebne są regularne ćwiczenia na sucho i na strzelnicy. Doskonałym sposobem na weryfikację posiadanej wiedzy i umiejętności, a także przetestowanie konfiguracji sprzętu są zawody taktyczne. W Polsce odbywa się przynajmniej kilka tego typu imprez, które warto regularnie odwiedzać.
Podsumowanie
Tak samo jak przy każdym zestawie umiejętności, w przypadku strzelania taktycznego/bojowego, żeby posiąść taki zestaw i kompetentnie się nim posługiwać, należy sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Watro zapoznać się z podstawami za pomocą ogólnodostępnych źródeł, ale nie zastąpią one uwag osób z doświadczeniem. To samo tyczy się zarówno samego skilla, jak i doboru oraz konfiguracji sprzętu.