Skoro szukasz odpowiedzi na pytanie jak zacząć uprawiać strzelectwo dynamiczne – zakładamy, że masz już pozwolenie na broń palną. Szukanie swojej drogi w strzelectwie tuż po otrzymaniu pozwolenia na broń jest normą i towarzyszy mu szereg innych pytań – „jaki pistolet”, „jaka kabura” i tym podobne. Postaramy się przybliżyć wam nieco ten temat i ułatwić pierwsze kroki na tej ścieżce.
Jak zacząć strzelanie dynamiczne?
Na początku wypadałoby w ogóle nauczyć się strzelać i bezpiecznie obchodzić się z bronią. Podstawowym powodem do dyskwalifikacji zawodników podczas jakichkolwiek zawodów strzeleckich – a szczególnie dynamicznych, jest brak zachowania zasad bezpieczeństwa.
Początkujący strzelec, musi więc sprawić by zasady te były jego drugą naturą. Traktowanie każdej broni jak załadowanej, kierowanie lufy tylko w bezpiecznym kierunku, świadomość otoczenia i trzymanie palca z dala od języka spustowego to absolutna konieczność. Muszą one stanowić coś absolutnie naturalnego.
Drugą sprawą są podstawy strzelania z pistoletu. Nie wystarczy, że z 25 metrów mieścisz się w czarnym polu, strzelając statycznie. To doskonała podstawa, ale strzelanie dynamiczne wymaga o wiele więcej. Musisz nauczyć się błyskawicznie dobywać broni z kabury, równie szybko ją przeładowywać, strzelać celnymi dubletami i poruszać się z nią – cały czas zachowując wspomniane zasady bezpieczeństwa.
Kurs strzelectwa dynamicznego
Istnieje szansa, że okoliczne kluby strzeleckie mają swoje sekcje dynamiczne, do których możesz się zapisać i tam dowiesz się bardzo wiele. Są też organizowane kursy strzelectwa dynamicznego przygotowujące do rozpoczęcia tej przygody. Jeśli nie, doskonałym rozwiązaniem będą po prostu kursy strzelenia z pistoletu organizowane przez niezliczone firmy rozrzucone po kraju. Nie nauczą cię one strzelać sportowo, ale wpoją zasady dynamicznego i bezpiecznego posługiwania się bronią krótką.
Sam kurs nie zrobi jednak z ciebie stałego bywalca podium. To uczynią dopiero godziny ćwiczeń „na sucho”, same starty w zawodach i praktyka. Niektórzy stają na „pudle” już po miesiącach ćwiczeń, niektórzy pracują na to lata, a niektórzy nie dostają się tam nigdy. Sam sobie musisz zadać pytanie czy strzelanie dynamiczne to coś w czym chcesz wygrywać, czy po prostu grać. I ile jesteś w stanie włożyć wysiłku w osiągnięcie swojego celu.
Jaki pistolet do strzelectwa dynamicznego?
To pytanie musiało paść. W sumie, dziwne że nie jako pierwsze. Generalnie, zaglądając do kabur, a raczej „wieszaków” zawodników startujących w dynamice, przeważnie zobaczymy kurkowe pistolety samopowtarzalne, z metalowym szkieletem i spustem SAO lub SA/DA.
Początkujący najczęściej stawiają wszelkie odmiany CZ Shadow, niezależnie od tego czy to SP-01, czy Shadow 2, czy może włoskie modele Tanfoglio – wszystkie posiadają właśnie ten zbiór cech. Istnieje do nich też ogromny rynek akcesoriów i części do modyfikacji, a rusznikarze są zaznajomieni z metodami ich tuningu.
Zawodnicy na wyższym poziomie, często są też widywani z dwurzędowymi klonami Colta 1911, nazywanymi potocznie 2011. W kalibrze 9x19mm lub .40 S&W. Ten drugi oferuje nieco mniejszą pojemność magazynka, ale lepiej kładzie metalowe cele reaktywne. Tutaj jest już jednak znacznie drożej i nie warto na sam początek iść tą drogą.
Tak na prawdę wszystko zależy od typu strzelania i konkurencji, która spodoba ci się najbardziej. Więc kup sobie po prostu pistolet, który będzie cie się podobał. Jeśli chcesz – zmodyfikuj go tak jak uważasz i strzelaj! Jak już zdecydujesz co ci pasuje i czego szukasz, zawsze możesz zmienić go na inny. Ale minie wiele czasu zanim to sprzęt zacznie ograniczać ciebie, a nie odwrotnie.
Strzelectwo dynamiczne – jaką wybrać konkurencję?
JAKĄKOLWIEK! Zacznij od tego co jest dostępne lokalnie. Okoliczne zawody tak zwanej „ligi podwórkowej” to doskonałe miejsce do nauki i wesołej rywalizacji. Presja czasu i wzrok kolegów na twoich plecach z pewnością powyciągają z ciebie wszystkie błędy i pokażą nad czym powinieneś pracować. Pamiętaj jednak żeby nie zwalać winy na sprzęt.
Konkurencji jest multum. Od lokalnych zawodów z luźnymi zasadami, przez strzelania w formule obronnej w stylu IDPA (International Defensive Pistol Association), krajowe mistrzostwa na autorskich zasadach, aż po Formułę 1 strzelectwa dynamicznego, czyli IPSC (International Practical Shooting Association).
Do dzieła!
A więc odpowiedzą na twoje pytanie „jak zacząć strzelanie dynamiczne” to – kup pistolet, idź na kurs strzelectwa dynamicznego lub bojowego do sprawdzonego klubu lub firmy i startuj w lokalnych zawodach. Jak poczujesz się pewniej – zacznij modyfikować pistolet, idź na bardziej zaawansowane kursy lub znajdź nauczyciela i ćwicz dalej. Jak zaczniesz wygrywać – pojedź na poważniejsze zawody i zacznij procedurę od początku. Po drodze poznasz ludzi, który cie pomogą zarówno z wyborami dotyczącymi samego strzelania jak i sprzętu w który warto zainwestować. Nie zapominaj ćwiczyć na sucho i pamiętaj – będzie drogo. 🙂